Tento víkend, se odjel poslední závod letošní sezóny, TransportProjekt Driftchallenge, který se odehrál na Masarykově okruhu v Brně.

Už registrace závodníků zvěstovaly, že bude na co koukat a bojovat se bude na vysoké úrovni, jelikož spojený závod s CEZ šampionátem přilákal mnoho maďarských, polských, slovenských, německých a českých jezdců v obou kategoriích. Ti sebou přivezli svojí špičkovou techniku, se kterou už v páteční podvečer zaplnili depo a všech bezmála 80 strojů vytvořilo ráj pro oko každého motoristického fanouška. Závodníci, kteří bojovali o tituly v českém šampionátu tedy věděli, že cesta za vítězstvím nebude jednoduchá, ale znamenitě se připravili a rozhodně se nenechali zastrašit.

 

Předpověď počasí na celý víkend bohužel trochu znepříjemnila situaci a skoro celý víkend se jezdilo buď v dešti nebo na mokré trati. Pro tento rok organizátor prohodil tratě, a to tak, že kategorie SemiPro jela na Fku, kde loni jeli profíci, tedy vcelku těžká a rychlá a PRO jezdilo na Céčku, což bylo oceněno zejména diváky, kteří mohli sledovat ve větším počtu jejich favority.

V obou kategoriích bylo před závodem ještě nejasné, kdo nakonec bude mistrem, proto hned v sobotu ráno všichni vyrazili trénovat, aby byli na odpolední kvalifikace dostatečně připraveni. Jak už bylo ale zmíněno, déšť značně kvalifikace ovlivnil a tak někteří favorité, nebo i dokonce aspiranti na tituly né úplně uspěli a bohužel se nekvalifikovali do nedělních finálových battle. Byl to například Jan Hejda v SemiPro, nebo Luboš Ďurin, kteří dostali v obou jízdách 0 bodů a Martin Mašek, průběžně druhý, který nakonec skončil na 33.místě, což bylo bohužel málo na to dostat se do TOP 32 a bojovat o mistra. Pavouci pro obě kategorie byly dány a už nebránilo nic tomu, aby se začalo bojovat.  

 

Hned dopoledne po tréninzích a představení jezdců, vyrazila na trať skupina SemiPro. Jak už je zvykem, nikdo nikomu nic nedaruje a bojuje se stejně kvalitně, jako ve vyšší třídě a to přineslo i několik karambolů, kdy například Václav Hejda neubrzdil své auto a „políbil“ auto před ním. Nakonec nejlepším ale byl Michal Šubrt, který se probojoval přes všechny soupeře a porazil druhého Maika Elberta (DE) a Zoltána Zángó Jr. (HU). Zasloužil si tím obrovský respekt. Celkové vítězství v šampionátu ale nakonec získal David Mrlina, kterému stačilo 8.místo celkově.

V kategorii PRO bylo mezi jezdci mnoho nových tváří a silných strojů. Před začátkem závodu bylo pořadí šampionátu tak napresované, že rozdíl mezi prvními 5ti jezdci byl do 10bodů, což znamenalo, že je potřeba se umístit co nejlépe, aby byl vítěz jasný. Nakonec i v této skupině stačilo vítězi šampionátu 6.místo a tím právě Michal Vychodil porazil o pouhé 3 body 4.násobného mistra ČR Marca Zakouřila, který ale nejel všechny závody této sezóny jako Michal. Marco ale vyhrál přes změny počasí, neustále měnící se podmínky na trati, celý finálový závod a porazil maďarského závodníka Józsefa Bimbóa a Romana Kolesára z Košic, který přijel po letech opět změřit síly s ostatními jezdci na české půdě. I v kategorii PRO nebyla nouze o zajímavé momenty a to třeba když Daniel Janota, při vyhýbajícím se manévru, rozbil svou BMW 1 Turbo.

 

Celkově musíme říci, že i přes nepřízeň počasí, jezdci předvedli neskutečné výkony, krásné battle a závod hodnotíme jako velice vydařený.

Právě teď probíhají přípravy na poslední akci tohoto roku a tou bude tradiční Drift Párty, kde budeme dekorovat mistry nejen těchto dvou kategorií, ale i Street a Gymkhana, takže vás touto cestou zveme 17.11. do klubu MischMasch v Praze, kde se budete moci s jezdci setkat i bez kombinéz a helem.

Za celou sezónu a vaší podporu vám moc děkujeme a slibujeme, že příští bude ještě zase o kousek lepší.

 

Driftu zdar.