Tento víkend se uskutečnil první oficiální závod české Driftchallenge a to RD1 Transport Projekt Gymkhana, který se konal 9.3. již tradičně na letišti v Panenském Týnci. I přes ještě zimní dobu, počasí přálo a na závod se registrovalo 29 jezdců z obou kategorií. 12 PRO a 17 STREET. Opět jsme na startovní listině našli i německy hovořící závodníky, nebo dámy drifterky. Mohli jsme vidět jak známé tváře, tak i nováčky, pro které to byla premiéra. Nováčci na trati ještě musí dokončit nějaké nezbytnosti k povolení startu na dalších závodech, aby měli auta podle předpisů, stejně tak jezdecké vybavení. Jde hlavně o jejich bezpečí a pohodlí. I divácká návštěvnost opět ukázala, že o drifty je v ČR stále větší zájem, když vstupní brány prošlo více než 500  fanoušků, kteří se těšili na souboje s volanty a časomírou.

Samotný závod probíhal jako standardně, začalo se rozpravou, seznámením s tratí, každá kategorie měla svou vlastní a mohlo se trénovat. V rámci tréningů opět jezdci svezli i pár diváků a pořadatelů, aby i oni věděli, jaké to je uvnitř závodního speciálu. Nechyběly ani battle, kdy se na jedné dráze honily dvě auta, dveře na dveře, což těší nejen diváky, ale hlavně jezdce. Bohužel hned na začátku měla technický problém ostřílená Lucie Vangová, které selhalo mazání motoru a tak musela předčasně odstoupit a už mohla jen povzbuzovat kolegy.

Po tréninzích se do samotného závodu pustila kategorie STREET. Počasí bylo celý den proměnlivé, ale na samotný závod bylo naštěstí sucho, takže měli všichni podmínky stejné. V této kategorii byl nejlepším nakonec Petr Hříbal, se svou E30, před Machanem Pavlem a Krejčím Lukášem. Rozhodovaly sekundy a kvalita všech jezdců byla vyrovnaná.

Ve skupině PRO se odehrávaly stejně napínavé souboje, kde nakonec trochu kartami zamíchaly i nová pravidla pro sezonu 2019, kdy je na opravy aut přidělený čas, nesmí se auta mezi jezdci půjčovat a zároveň se musí dodržovat harmonogram. Bohužel na to nejvíce doplatil obhajující šampión této kategorie Dominik Kouba, který zničil svou poloosu na zadní nápravě svého nadupaného BMW a nestihl ji vyměnit. Uvolnil tedy místo pro Jakuba Valenu, který tento závod vyhrál, před německým Reném Schreubem se svou krásnou Toyotou a pohár za třetí místo si odvážel David Mrlina, šampión i v kategorii Drift.

Jezdci celkový závod hodnotili pozitivně, rychlou trať si velice užili, trochu bojovali s parkováním, což je finálový úkol projetí tratě, ale nakonec se se vším poprali. Diváci aplaudovali vítězům i poraženým a my se už těšíme na další podnik, kterým bude oficiální testování na Hradeckém polygonu S-Drive a to už 14.4.2019 a týden na to na stejném místě první velký závod v Driftu. Tam určitě nesmíte chybět.

 Dritu zdar

Kompletní výsledky:

STREET

 

PRO